Thursday, Jul 24th

Last updateFri, 25 Jul 2014 7am

You are here: Home Sports Local sports Swimmers Beat Heritage In Dual Meet

Swimmers Beat Heritage In Dual Meet

Both the Comets boys and girls swim teams emerged with wins against Heritage in a home meet held on Monday. Halifax County won all but five events at the meet, with the boys winning by a 111-51 margin and the girls by a 106-46 margin.

Comets boys won the 200-Meter Medley relay, the 200-meter freestyle, 200-meter IM, 50-meter freestyle, 100-meter butterfly, 100-meter freestyle, 500-meter freestyle, 200-meter freestyle relay, 100-meter breaststroke, and 400-meter freestyle relay events.

Comets girls won the 200-meter medley relay, 50-meter freestyle, 100-meter freestyle, 500-meter freestyle, 200-meter freestyle relay, 100-meter backstroke, and 400-meter freestyle relay events.

Comets Boys Meet Results
200-Meter Medley Relay
1. Halifax County “A” (Taylor Elliott, Jordan Keck, Zak Ford, Dru Henderson) 2:20.29
3. Halifax County “B” (Delontae Miller, Hunter Fulcher, James Popek, Chase Conner) 2:29.13
(Exhibition) Halifax County “C” (Tyler Garner, Alex Tepper, Collin Kashmer, Austin Robbins) 2:54.72
200-Meter Freestyle
1. Taylor Elliott 2:51.90
2. Jason Dennis 2:53.03
5. Jacob Saunders 3:17.56
200-Meter IM
1. Zak Ford 2:57.33
2. Hunter Fulcher 3:12.63
50-Meter Freestyle
1. Dru Henderson
2. Brandon Garner 28.81
5. Delontae Miller 31.71
(Exhibition) Collin Kashmer 32.69; Chase Conner 34.50; Tyler Garner 36.25; Alex Tepper 36.25; Coty Putnam 50.10
100-Meter Butterfly
1. Jordan Keck 1:17.49
2. James Popek 1:24.31
100-Meter Freestyle
1. Zak Ford 1:05.78
3. Dru Henderson 1:08.51
4. Brandon Garner 1:10.60
(Exhibition) Hampton Smith 1:14.96; Nick Zanarini 1:17.47; Collin Kashmer 1:22.03; Chase Conner 1:23.09; Austin Robbins 1:25.37; Tyler Garner 1:26.15
500-Meter Freestyle
1. Jason Dennis 6:19.72
4. Jacob Saunders 6:58.09
200-Meter Freestyle Relay
1. Halifax County “A” (B. Garner, Miller, Popek, Henderson) 2:03.22
3. Halifax County “B” (C. Conner, Zanarini, Dennis, Smith) 2:20.75
(Exhibition) Halifax County “C” (T. Garner, Robbins, Tepper, Kashmer 2:26.06
100-Meter Backstroke
2. Taylor Elliott 1:31.76
3. Nick Zanarini 1:32.25
4. Delontae Miller 1:38.47
100-Meter Breaststroke
1. Hunter Fulcher 1:25.53
2. Jordan Keck 1:25.59
5. James Popek 1:43.10
(Exhibition) Alex Tepper 1:53.99; Austin Robbins 1:57.85
400-Meter Freestyle Relay
1. Halifax County “A” (Ford, B. Garner, Elliott, Keck) 4:43.37
3. Halifax County “B” (Fulcher, Saunders, Zanarini, Smith) 5:40.80


Comets Girls Meet Results
200-Meter Medley Relay
1. Halifax County “A” (Melissa Essig, Jordan Miller, Becca Snead, Caleigh Hughes) 2:40.30
2. Halifax County “B” (Peyton Ferguson, Jessica Conner, Shelby Rutledge, Allison Conner) 2:54.63
200-Meter Freestyle
2. Johanna Spencer 3:06.14
200-Meter IM
2. Jordan Miller 3:14.62
3. Becca Snead 3:16.46
50-Meter Freestyle
1. Kelsey White 34.21
2. Morgan Farley 34.22
3. Caleigh Hughes 34.43
(Exhibition) Allison Conner 37.19; Ashley Bowen 37.19; Hannah Saunders 37.67; Peyton Ferguson 39.28; Amanda Dennis 39.62; Samantha Gibson 44.07
100-Meter Butterfly
2. Jessica Conner 1:46.22
3. Shelby Rutledge 1:48.07
100-Meter Freestyle
1. Kelsey White 1:18.51
2. Morgan Farley 1:21.13
3. Melissa Essig 1:23.82
(Exhibition) Allison Conner 1:27.97; Hannah Saunders 1:29.08; Ashley Bowen 1:31.67; Shelby Rutledge 1:37.25; Amanda Dennis 1:40.59; Samantha Gibson 1:47.40
500-Meter Freestyle
1. Johanna Spencer 6:34.47
200-Meter Freestyle Relay
1. Halifax County “A” (Farley, A. Conner, Snead, White) 2:24.84
3. Halifax County “B” (Bowen, E. Conner, J. Conner, Rutledge) 2:41.00
100-Meter Backstroke
1. Melissa Essig 1:34.16
2. Caleigh Hughes 1:34.20
3. Peyton Ferguson 1:41.06
100-Meter Breaststroke
2. Jordan Miller 1:36.94
3. Becca Snead 1:39.73
4. J. Conner 1:40.31
400-Meter Freestyle Relay
1. Halifax County “A” (White, Farley, Hughes, Spencer) 5:41.59
2. Halifax County “B” (Ferguson, E. Conner, Miller, Essig) 5:57.43