YourGV.com

Thursday, Jul 31st

Last updateThu, 31 Jul 2014 7am

You are here: Home Sports Local sports Sea Serpents score another win

Sea Serpents score another win

The South Boston/Halifax County YMCA Swim Team won its first meet of the new year recently, after sending 31 team members to Eden, N.C. to compete against the Eden YMCA Purple Penguins and the Martinsville YMCA Marlins.

The Sea Serpents scored a total of 1,803 points to win the tri meet, with Eden finishing second with 1,135 points.  Martinsville scored 870 points at the meet and finished third.

The Sea Serpents had many time improvements with some swimmers improving in all of their events.

The largest time improvement was Maci Henderson in the 100 freestyle with a 14.91 second drop.

Cora Domenici had a 10.57 second drop in her 50 freestyle time.

Overall, the Sea Serpents had a total of 45 time improvements.

 

Individual results 

6 AND Under Age Group

Chesney Richardson – 1st-place, 25 back; 1st-place, 25 free; 5th-place, 50 free

Elliott Kirkhart – 3rd-place, 25 back; 3rd-place, 25 free; 4th-place, 50 free

Andrew Parikh – 2nd-place, 25 back; 2nd-place, 25 free; 3rd-place, 50 free

 

8 AND Under

Riley Anders – 3rd-place, 25 back; 6th-place, 25 free; 3rd-place, 50 free

Abby Baisch – 4th-place, 25 back; 7th-place, 25 free; 6th-place, 50 free

Josie Cash – 8th-place, 25 free

Michaella Freshour – 5th-place, 25 back; 4th-place, 25 free; 4th-place, 50 free

Caroline Midkiff – 6th-place, 25 back; 3rd-place, 25 free; 2nd-place, 50 free

Ethan Kirkhart – 1st-place, 25 back; 2nd-place, 25 free; 1st-place, 50 free

 

9 to 10 year olds

Marya Dunning – 7th-place, 50 back; 8th-place, 50 free; 5th-place, 100 free

Maddie Freshour – 4th-place, 50 back; 7th-place, 50 free; 4th-place, 100 free

Talley Roberts – 1st-place, 50 back; 1st-place, 50 free; 1st-place, 100 free

Blake Barger – 4th-place, 50 back; 6th-place, 50 free

Shea Carey – 1st-place, 50 fly; 1st-place, 50 free; 1st-place, 100 IM

Karson Evans – 2nd-place, 50 fly; 2nd-place, 50 free

Joshua Roberts – 2nd-place, 50 back; 4th-place, 50 free; 3rd-place, 100 free

 

11 to 12 year olds

Cora Domenici – 6th-place, 50 back; 4th-place, 50 free; 4th-place, 100 free

Kaitlyn Evans – 1st-place, 50 fly; 1st-place, 500 free; 1st-place, 200 IM

Maci Henderson – 4th-place, 50 back; 1st-place, 50 free; 1st-place, 100 free

Virginia Roberts – 3rd-place, 50 back; 1st-place, 50 breast; 2nd-place, 100 free

Ashton Burton – 4th-place, 50 back; 6th-place, 50 free; 5th-place, 100 free

Nick Carey – 1st-place, 50 fly; 1st-place, 500 free; 1st-place, 100 free

Michael Neller - 3rd-place, 50 fly; 1st-place, 50 free; 1st-place, 200 IM

Kahil Richardson – 6th-place, 50 back; 7th-place, 50 free; 6th-place, 100 free

Joe Smiley – 2nd-place, 50 fly; 2nd-place, 50 free; 1st-place, 50 breast

 

13 AND older

Rachel Neller – 3rd-place, 50 back; 2nd-place, 500 free

Emma Smiley – 1st-place, 100 back; 1st-place, 50 free; 1st-place, 100 IM

Andrew Abbott – 1st-place, 50 back; 1st-place, 100 breast; 1st-place, 200 IM

Nick Rosche – 2nd-place, 50 back; 1st-place, 50 free; 2nd-place, 100 IM

Noah Stevens – 1st-place, 100 fly; 1st-place, 100 back; 1st-place, 100 IM