YourGV.com

Friday, Apr 18th

Last updateFri, 18 Apr 2014 7am

You are here: Home Sports Local sports Three Comets harriers qualify for state meet

Three Comets harriers qualify for state meet

 

Three members of the Halifax County High School indoor track team, Amber Walton, Mikayla Boyd and Marcus Bowman have qualified to compete in next week’s Virginia Group AAA State Indoor Track & Field Championship Meet.

Competing in Wednesday’s Northwest Region meet held at the Prince George Sportsplex in Landover, Md., Walton placed fourth in the high jump with a leap of four feet.

 

Boyd qualified for the state meet with a fourth-place finish in the triple jump. Her best mark of the event was 33 feet and nine and a quarter inches.

Bowman qualified for the state meet in the 55-meter hurdles. He finished fifth in Wednesday’s regional competition with a time of 8.11 seconds.

In the overall team standings, the Comets girls team finished 15th overall, while the boys team placed 18th overall.

Colonial Forge High School of Stafford won the boys meet, while Forest Park High School of Woodbridge won the girls meet.

Northwest Region Indoor Track & Field Championships

(Top 3 finishers plus top Halifax Co. finishers)

BOYS TEAM SCORES

1. Colonial Forge (CF) 84 2. Forest Park (FP) 80, 3. Stafford (Staf) 59, 4. Batttlefield (Batt) 58, 5. Mountain View (MV) 41, 6. Osbourn Park (OP) 37, 7. Patrick Henry (PH) 35, 8. Woodbridge (W) 31, 9. North Stafford (NS) 29, 10. Albemarle (Alb) 25, 11. Stonewall Jackson (SJ) 22, 12. C.D. Hylton (CDH) 16, 13. Freedom (F) 11, 14. tie, George Washington (GW), Franklin County (FC) and Brooke Pointe (BP) 10, 17. Gar-Field (G-F) 9, 18. Halifax County (HC) 7, 19. tie, William Fleming (WF) and Potomac (P) 5.

 

BOYS RESULTS

Long jump - 1. Williams (FP) 22-1 1/2, 2. Burnett (F) 21-10, 3. Smith (OP) 21-4 1/2; 9. Kelvin Jennings (HC) 19-8; 18. Dontra Graves (HC) 17-11.

Triple Jump - 1. P. Reed (CF) 43-5, 2. Williams (NS) 43-3 1/2, 3. Cain (G-F) 42-5 1/2; 16. Darius Weaver (HC) 16-38; 17. Marcus Bowman 38-3 ¾.

High Jump - 1.Akanni (OP) 6-2, 2. Bernhard (MV) 6-2, 3. Harden (PH) 5-10.

Shot Put - 1. Purnell (CDH) 49-4 1/4, 2. Mesadieu (PH) 46-5 1/4, 3. Lee (CDH) 46-3; 11. Tecquin Hogue (HC) 40-10 ¾.

Pole Vault - 1. Seneff (FC) 14-0, 2. Shotwell (FP) 13-0, 3. Paquin (Batt) 11-6.

3,200 relay - 1. Stafford County (Bohmke, Lysher, Macleod, Hinton) 8:02.40, 2. Mountain View 8:08.66, 3. Colonial Forge 8:10.63; 13. Halifax County (Little, Taylor, Graves, Velasquez) 9:33.85.

55 hurdles - 1. Blaylock (Batt) 7.83, 2. Weinberg-Jones (CF) 7.95, 3. Powers (BP) 8.05; 5. Marcus Bowman (HC) 8.11.

55 - 1. Williams (FP) 6.52, 2. Douthat (PH) 6.58, 3. L. Reed (CF) 6.58; 7. Devan Richardson (HC) 6.77.

800 relay - 1. Forest Park (Washington, Williams, Dove, Morgan) 1:31.84, 2. Colonial Forge 1:34.24, 3. Battlefield 1:34.75, 8. Halifax County (Weaver, Claiborne, D. Crews, Richardson) 1:37.98.

1,600 - 1. Pennesi (CF) 4:18.06, 2. Visokay (Alb) 4:19.17, 3. Mazzu (Batt) 4:28.21; 18. Andrew Liegey (HC) 5:00.73

500 - 1. Crabbe (Staf) 1:06.15, 2. Clausson (W) 1:08.12, 3. Peck (OP) 1:08.64; 13. Juan Leon (HC) 1:10.99; 16. William Brooks (HC) 1:11.87.

1,000 - 1. Thomas (Alb) 2:28.61, 2. Bohmke (Staf) 2:33.70, 3. Hinton (Staf) 2:35.73; 20. Andrew Liegey (HC) 3:01.65.

300 - 1. Long (SJ) 35.17, 2. Fast (NS) 36.17, 3. L. Reed (CF) 36.19; 14. Marcus Bowman (HC) 38.18; 16. Juan Leon (HC) 38.74.

3,200 - 1. Wolfe (MV) 9:30.46, 2. Gaiser (FP) 9:40.54, 3. Macleod (Staf) 9:43.33;

1,600 relay - 1. Stafford County (Bohmke, Crabbe, Hinton, Lysher) 3:31.84, 2. Woodbridge 3:32.84, 3. Colonial Forge 3:33.89; 9. Halifax County (Weaver, R. Brandon, Brooks, Leon) 3:42.04.

 

GIRLS TEAM SCORES

1. Forest Park 90, 2. Osbourn Park 74, 3. Gar-Field 53 1/2, 4. Mountain View 53, 5. Battlefield 49, 6. Colonial Forge 46, 7. Albemarle 35, 8. North Stafford 34 1/2, 9. George Washington 25, 10. Patrick Henry 23, 11. William Fleming 20, 12. Franklin County 19, 13. C.D. Hylton 16, 14. Stafford 13 1/2, 15. Halifax County (HC) 9 1/2, 16. Patriot (Pat) 8, 17. tie, Woodbridge and Freedom 6, 19. Potomac (P) 3, 20. Brooke Point 1.

 

GIRLS RESULTS

Long jump - 1. Wilson (GW) 17-5 ¾ 2. Hicks (FP) 17 3/4, 3. Flowers (G-F) 16-8; 17. Mikayla Boyd (HC) 13-11 1/4

Triple jump - 1. Hicks (FP) 35-3, 2. Flowers (G-F) 35- 3/4, 3. Williams (FP) 34-7; 4. Mikayla Boyd (HC) 33-9 1/4

High jump - 1. Brailsford (PH) 5-2, 2. Foster (NS) 5-2, 3. Simmons (OP) 5-2. 4. Amber Walton (HC) 5-0, 4. Adriana Ross (GF) 5-0.

Shot put - 1. Rose-Delia (G-F) 38-11 1/2, 2. Claytor (WF) 38-10, 3. Crennel (WF) 36-1 1/2;

Pole vault - 1. Hinton (S) 11-0, 2. Brailsford (PH) 9-6, 3. Russell (Alb) 9-0.

3,200 relay - 1. Colonial Forge (Slyer, Moore, McDonald, Morales) 9:44.02, 2. Osbourn Park 9:47.72, 3. Albemarle 9:48.13; 10. Halifax County (L. Johnson, Hinds, A. Walton, Belton) 12:45.39.

55 hurdles - 1. McFadgen (CDH) 8.42, 2. Ross (G-F) 8.71, 3. Forbes (GW) 8.81;

55 - 1. Morton (MV) 7.23, 2. Hairston (OP) 7.27, 3. Korkoya (FP) 7.31;

800 relay - 1. Osbourn Park (Hairston, Simmons, Banks, Walker) 1:43.90, 2. Gar-Field 1:48.88, 3. North Stafford 1:48.89, 9. Halifax County (Bowers, T. Crews, Boyd, M. Walton) 1:54.46

1,600 - 1. Ficenec (MV) 5:05.97, 2. Morales (CF) 5:09.35, 3. Debrito (NS) 5:11.16;

500 - 1. Hill 1:17.01, 2. Krumholz (FP) 1:17.96, 3. Wallace (Free) 1:20.03; 17. Anissia Coleman (HC) 1:34.60.

1,000 - 1. Ficenec (MV) 2:56.73, 2. Grove (Batt) 3:03.31, 3. Morales (CF) 3:03.89.

300 - 1. Walker (OP) 41.04, 2. Hairston (OP) 41.36, 3. Simmons (OP) 41.55;

3,200 - 1. Young (FP) 11:13.80, 2. Carter (Batt) 11:27.65, 3. Debrito (NS) 11:32.66;

1,600 relay - 1. Battlefield (V.Hill, Gloss, J.Hill, Grove) 4:01.43, 2. Forest Park 4:07.62, 3. Mountain 4:07.85, 10. Halifax County (A. Walton, Carden, Coleman, M. Walton) 4:42.35.

{fcomment}