Thursday, Jul 31st

Last updateWed, 30 Jul 2014 8am

You are here: Home Sports Local sports Swimmers record overall meet win

Swimmers record overall meet win

 

An overall solid team effort produced an overall team win for the Halifax County swim team Wednesday against GW-Danville and Martinsville, in a tri-meet held at the YMCA of South Boson-Halifax County.

The Halifax County boys finished with a score of 42 to win their meet, followed by Martinsville with 38 and GW with 14 points.

GW finished with a score of 53 to win the girls’ meet, followed by Halifax County with 35 and Martinsville with six points.

Individual winners for the Comets included Grey Henderson in the 200-meter freestyle event, Becca Snead in the 200-meter IM, Nick Zanarini in the 100-meter back and Lexi Reaves in the 100-meter back.

The boy’s 200-meter freestyle relay team with Keith Crews, Henderson, Delontae Miller and Collin Kashmer finished first in that event.

Consistency paid off for the Comets in the overall meet win, according to coach Shawn Torian.

“We had a overall successful swim meet against Martinsville and GW,” said Torian.

“We consistently placed in the top-three through most of our events, and that’s where we gained the most points.  It was a team effort that helped us win the overall meet.”

Girls Results

200-Meter Medley Relay

2. HCHS “A” (Reaves, Jessica Conner, Snead, Kelsey White) 2:35.28

3. HCHS “B” (Anna Carole Cole, Hailey Prevette, Hannah Saunders, Gabby Spainhour) 2:56.33

 

200-Meter Free

3. Allyson Sizemore 3:30.00

4. Sam Moser 3:33.26

 

200-Meter IM

1. Becca Snead 3:15.26

2. Jessica Conner 3:18.63

 

50-Meter Free

3. Kelsey White 34.63

5. Anna Carole Cole 36.64

Exhibition: Gabby Spainhour 41.03, Jessica Talley 41.31, Emily Nester 41.63, Sara Beth Reese 42.04, Kaitlin Wilson 42.11, Jules Prevette 43.28, Brooke Boelte 43.98

 

100-Meter Fly

3. Becca Snead 1:35.53

4. Jessica Conner 1:42.51

 

100-Meter Free

3. Lexi Reaves 1:20.95

4. Kelsey White 1:25.61

Exhibition: Sara Beth Reese 1:38.59, Jules Prevette 1:40.37, Gabby Spainhour 1:41.42, Brooke Boelte 1:42.97, Jessica Talley 1:43.56, Emily Nester 1:43.90, Kaitlin Wilson 1:46.46

 

200-Meter Free Relay

2. HCHS “A” (A. Cole, Reaves, Snead, White) 2:23.12

4. HCHS “B” (Sizemore, Boelte, Moser, Caitie Everett) 2:55.02

 

100-Meter Back

1. Lexi Reaves 1:34.61

2. Hailey Prevette 1:41.87

 

100-Meter Breast

2. Jessica Conner 1:36.42

3. Hailey Prevette 1:48.89

 

400-Meter Relay

2. HCHS “A” (Saunders, Sizemore, H. Prevette, Moser) 6:30.97

5. HCHS “B” (Everett, Boelte, Spainhour, Nester) 7:12.11

Boys Results

200-Meter Medley Relay

2. HCHS (Zanarini, Kashmer, Henderson, Miller) 2:20.52

 

200-Meter Free

1. Grey Henderson 2:40.96

5. Tyler Garner 3:01.38

 

200-Meter IM

2. Collin Kashmer 3:07.15

4. Alex Tepper 3:20.79

 

50-Meter Free

2. Delontae Miller 29.93

3. Keith Crews 30.95

Exhibition: Sergio Carballo 31.14, Chase Cole 36.03, Andrew Hudson 41.30

 

100-Meter Fly

2. Grey Henderson 1:24.15

3. Collin Kashmer 1:24.18

 

100-Meter Free

2. Delontae Miller 1:10.63

3. Keith Crews 1:12.12

Exhibition: Segio Carballo 1:16.94, Chase Cole 1:23.52, Andrew Hudson 1:34.81

 

500-Meter Free

2. Nick Zanarini 6:01.46

4. Chase Conner 6:42.40

 

200-Meter Free Relay

1. HCHS “A” (Crews, Henderson, Miller, Kashmer) 2:01.40

3. HCHS “B” (Tepper, C. Conner, Carballo, Garner) 2:14.29

 

100-Meter Back

1. Nick Zanarini 1:27.59

3. Matthew Epps 1:47.65

 

100-Meter Breast

3. Tyler Garner 1:38.68

4. Alex Tepper 1:38.90

 

400-Meter Free Relay

2. HCHS “A” (Carballo, Zanarini, Garner, Crews) 5:44.05

3. HCHS “B” (C. Cole, Tepper, C. Conner, Matthew Epps) 5:44.05