YourGV.com

Thursday, Apr 24th

Last updateFri, 25 Apr 2014 7am

You are here: Home Sports Local sports Comets swimmers swamp William Fleming

Comets swimmers swamp William Fleming

The Halifax County High School swim team continued its early-season dominance here Tuesday night by handily beating Western Valley District opponent William Fleming High School. Halifax County High School’s girls team overwhelmed William Fleming High School 93-4, while the Comets boys team scored an easy 75-26 win.

The sweep of Tuesday night’s meet here at the South Boston-Halifax County YMCA improved the Comets’ record to 2-0 overall, with both victories having come against district opponents.

“Overall I was satisfied with our performance, however we have not come up against our strong competitor yet,” said Comets Head Coach Shawn Torian.

We must keep dropping time in our events in order to compete in our district. Our first two meets were good to get experience in the water. On Friday we are going to see where we stand as a team when we compete against three other teams in that meet.”

The meet Torian referred to is tonight’s scheduled meet in Lynchburg against Heritage High School and Salem High School. That meet, the team’s first road meet of the season, is expected to provide a tougher test for the Comets.

Halifax County High School’s boys and girls teams combined to win 20 events in Tuesday night’s meet against William Fleming High School.

Individually in the girls meet, Rebecca Snead led the Comets with two wins, those coming in the 200-meter IM in a time of three minutes and 23.15 seconds and the 100-meter butterfly (1:37.42).

Also picking up wins for the Comets girls were Allyson Sizemore (200-meter freestyle, 3:41.04), Anna Carole Cole (50-meter freestyle, 33.84 seconds) and Kelsey White (100-meter freestyle, 1:22.59).

Hannah Saunders won the 500-meter freestyle race in a time of 7:33.37, Hailey Prevette won the 100-mere backstroke with a time of 1:42.43 and Jessica Conner won the 100-meter breaststroke with a time of 1:41.12.

On the boys team, Grey Henderson, Delontae Miller and Nick Zanarini each scored two wins in individual events.

Henderson won the 200-meter IM in a time of 3:00.44 and won the 100-meter butterfly in a time of 1:24.40. Miller won the 50-meter and 100-meter freestyle races, posting a time of 30.18 seconds in the 50-meter race and a time of 1:12.68 in the 100-meter race.

Zanarini won the 500-meter freestyle event in a time of 6:18.56 and won the 100-meter backstroke in a time of 1:29.12.

 

Boys results

200-Meter Medley Relay

1. HCHS “A” (Zanarini, Kashmer, Henderson, Miller) 2:24.94

 

200-Meter Free

2. Matthew Epps 2:59.64

3. Tyler Garner 3:02.35

 

200-Meter IM

1. Grey Henderson 3:00.44

 

50-Meter Free

1. Delontae Miller 30.18

2. Keith Crews 31.44

Sergio Carballo 33.38-X

Alex Tepper 35.65-X

Chase Cole 41.12-X

Andrew Hudson 47.48-X

 

100-Meter Fly

1. Grey Henderson 1:24.40

2. Collin Kashmer 1:24.87

 

100-Meter Free

1. Delontae Miller 1:12.68

2. Keith Crews 1:14.42

Matthew Epps 1:17.20-X

Chase Cole 1:27.53-X

Sergio Carballo 1:32.36-X

Andrew Hudson 1:50.05-X

 

500-Meter Free

1. Nick Zanarini 6:18.56

 

200-Meter Free Relay

1. HCHS (Henderson, Kashmer, Crews, Miller) 2:05.49

 

100-Meter Back

1. Nick Zanarini 1:29.12

2. Matthew Epps 1:46.90

 

100-Meter Breast

3. Alex Tepper 1:35.78

4. Tyler Garner 1:42.46

 

400-Meter Free Relay

1. HCHS “A” (Zanarini, Garner, Epps, Crews) 5:24.82

3. HCHS “B” (Hudson, Cole, Carballo, Tepper) 6:24.03

 

Girls results

200-Meter Medley Relay

1. HCHS “A” (Prevette, J. Conner, Snead, Saunders) 2:49.50

2. HCHS “B” (Spainhour, Sizemore, Moser, Nester) 3:20.50

 

200-Meter Free

1. Allyson Sizemore 3:41.04

2. Sam Moser 3:44.87

 

200-Meter IM

1. Becca Snead 3:23.15

2. Hannah Saunders 4:04.40

 

50-Meter Free

1. Anna Carole Cole 33.84

2. Kelsey White 33.92

Lexi Reaves 35.76-X

Jules Prevette 42.14-X

Gabby Spainhour 43.64-X

Emily Nester 44.08-X

Caitie Everett 44.20-X

Brooke Boelte 44.32-X

Jessica Talley 46.47-X

Kaitlin Wilson 48.62-X

 

100-Meter Fly

1. Becca Snead 1:37.42

2. Jessica Conner 1:47.43

 

100-Meter Free

1. Kelsey White 1:22.59

2. Anna Carole Cole 1:24.48

Lexi Reaves 1:20.70-X

Jules Prevette 1:35.77-X

Caitie Everett 1:40.87-X

Sara Beth Reese 1:43.78-X

Brooke Boelte 1:43.98-X

Gabby Spainhour 1:49.36-X

Emily Nester 1:54.25

Jessica Talley 2:01.33-X

 

500-Meter Free

1. Hannah Saunders 7:33.37

 

200-Meter Free Relay

1. HCHS “A” (Cole, J. Conner, Snead, White) 2:29.20

2. HCHS “B” (Talley, Wilson, Everett, Sizemore) 3:06.97

 

100-Meter Back

1. Hailey Prevette 1:42.43

2. Sam Moser 1:52.66

 

100-Meter Breast

1. Jessica Conner 1:41.12

2. Hailey Prevette 1:49.00

Allyson Sizemore 2:03.06-X

 

400-Meter Free Relay

1. HCHS “A” (Prevette, Saunders, Moser, Cole) 6:27.57

 

“X” denotes exhibition