YourGV.com

Tuesday, Jul 22nd

Last updateMon, 21 Jul 2014 8am

You are here: Home Sports Local sports Sea Serpents have good showing

Sea Serpents have good showing

The YMCA Sea Serpents recorded a first-place and second-place finish in recent meets, including a tri-meet win (411 points) against the Altavista YMCA Dolphins and the Eden YMCA Purple Penguins, and a second-place showing out of six teams at the Golden Corral Winter Fling swim meet. The Sea Serpent girls scored 619 points and the Sea Serpent boys scored 671 points at the Golden Corral Winter Fling meet.

Sea Serpents Tri-Meet Results
6 and Under: Ethan Kirkhart, first-place in the 25 back, 25 free and 50 free

8 and Under: Talley Roberts, second-place in the 25 back, 25 free and 50 free; Shea Carey, first-place in the 25 back, 25 breast and 100 IM

9-10 Year-Olds: Kaitlyn Evans, first-place in the 50 back and second in the 50 free and 100 free; Virginia Roberts, fifth-place in the 50 back and 50 free; Isabel Rosche, first-place in the 50 breast and 100 free, second-place in the 50 back; Nicholas Carey, first-place in the 50 fly, 50 free and 100 free; Michael Neller, first-place in the 50 back and second-place in the 50 free and 100 free; Joseph Smiley, first-place in the 50 breast and 100 IM, second-place in the 50 back

11-12 Year-Olds: Reagan Carey, second-place in the 100 IM, third-place in the 50 free and fifth-place in the 50 fly; Emily Edgar, first-place in the 100 back, 50 breast and 100 free; Riley Kashmer, second-place in the 50 free and third-place in the 50 back and 100 free; Emma Smiley, second-place in the 50 back and 50 breast, fourth-place in the 500 free; Nicholas Rosche, first-place in the 50 free, second-place in the 50 back and 100 free; Noah Stevens, first-place in the 50 fly, 50 back and 100 free
13-14 Year-Olds: Rachel Neller, first-place in the 100 free, fourth-place in the 50 back and 50 breast; Grey Henderson, first-place in the 50 free and 100 IM, second-place in the 100 back; Collin Kashmer, first-place in the 100 back, 50 free and 200 IM; Austine Lowe, first-place in the 100 breast and 100 free, third-place in the 100 back

Golden Corral Winter Fling Results
6 and Under: Ethan Kirkhart, first-place in the 25 free and 50 back, second-place in the 25 back

8 and Under: Shea Carey, second-place in the 50 breast, 50 free and 50 back

9-10 Year-Olds: Eliza Hogan, third-place in the 50 breast, ninth-place in the 50 back, 15th-place in the 50 free; Kaitlyn Evans, second-place in the 50 back and 200 free, fourth-place in the 50 free; Lucy Settle, 11th-place in the 50 back, 16th-place in the 50 free; Nicholas Carey, first-place in the 200 free, sixth-place in the 50 back; Michael Neller, second-place in the 50 breast, third-place in the 100 breast, seventh-place in the 50 free; Joseph Smiley, fourth-place in the 50 breast and 50 free, eighth-place in the 50 back

11-12 Year-Olds: Reagan Carey, sixth-place in the 200 IM, seventh-place in the 100 breast, 11th-place in the 50 fly; Emily Edgar, first-place in the 50 back and 200 breast, third-place in the 200 IM; Sydney Henderson, fourth-place in the 100 breast, seventh-place in the 50 breast, 12th-place in the 50 free; Monte Hogan, fifth-place in the 100 breast, sixth-place in the 50 breast, 15th-place in the 50 free; Riley Kashmer, seventh-place, 50 back, ninth-place, 50 breast, 11th-place, 50 free; Jules Prevett, third-place, 50 breast, fifth-place, 100 free, 14th-place, 50 free; Emma Smiley, first-place, 500 free, sixth-place, 50 back; Andrew Abbott, first-place, 200 free, 200 breast, 50 back; Seth La Porte, second-place, 50 breast and 50 free, third-place, 50 back; Noah Stevens, first-place, 100 back, 100 fly and 100 free

13-14 Year-Olds: Rachel Neller, second-place, 50 back and 50 breast, fifth-place, 50 free; Hailey Prevett, first-place, 100 back and 100 breast, third-place, 50 free; Lexi Reaves, first-place, 100 free and 200 free, and second-place, 50 free; Grey Henderson, first-place, 200 free, 50 fly, 50 back; Collin Kashmer, second-place, 200 free, fourth-place, 100 fly and 100 free; Austine Lowe, first-place, 50 breast and 200 breast, third-place, 100 free