YourGV.com

Saturday, Apr 19th

Last updateFri, 18 Apr 2014 7am

You are here: Home News Local News Halifax County High School Senior Meg Bane honored for work on, off field

Halifax County High School Senior Meg Bane honored for work on, off field

Whether it’s academics or athletics, Halifax County High School senior Meg Bane has always wanted to equal or surpass the success of her older sister, Kate.

She was successful in that quest Wednesday night.

Bane received Halifax County High School’s top award, the Principal’s Award, during the high school’s annual Senior Awards Night program. In addition, she received the Frances Mitchell Best All-Around Female Athlete Award.

Her sister, who is now a student at the University of Virginia, received both awards last year.

“I look up to my sister a lot,” the standout student said.

“It’s a competitive trait between us. That’s how I am. I’m who I am today because I compete with her. I try my best to out-do her or try to do what she has done because she sets such a high bar.”

Bane, who will attend the University of Virginia next year, is among the top 10 students in this year’s graduating class. She is a member of the National Honor
Society, serves as president of the SCA and, last year, served as junior class president. 

“I was surprised,” Bane said when she heard her name called as the recipient of the Principal’s Award.

“It’s a big honor. There are so many of my peers that are so amazing that they would definitely be in the running for this award. I was hoping I was in the running for it, but I wasn’t sure. I’ve worked hard the past three years, and I was hoping the hard work would pay off.”

Bane is equally as gifted athletically as she is academically. 

On the athletic side, Bane is a standout second baseman on the Comets softball team and is a former All-Western Valley District pick. She has been selected to play in this year’s Virginia High School League Coaches Association All-Star Softball Game to be played in July in Hampton. 

In addition, she has been a member of the Halifax County High School volleyball team and, this past season earned the team’s Most Valuable Player Award.

“Ms. Saunders (Halifax County High School Head Softball Coach Melanie Saunders) and my dad (Woody Bane) are big among my role models in sports,” Bane said.

“There are so many people I could name that have helped me. I look up to a lot of people, and I try my best.”

There was a tie in the tabulation to determine the recipient of the T.C. Watkins III Best All-Around Male Athlete Award, with Rufus Jeffress and Gannon Griffin being named as co-recipients of the honor.

Jeffress has played both baseball and football for the Comets for four years and played basketball for two years. 

“I was surprised to receive this award,” Jeffress said.

“I didn’t know I was even a nominee for this award. It’s an honor. It lets me know that all of my hard work and all of the pushing and encouragement I’ve received from my family has paid off.”

Jeffress will attend Old Dominion University next year, where he plans to major in civil engineering. He has not yet decided on whether or not to pursue an athletic career at Old Dominion University.

“I might try to walk on to the baseball team, but I haven’t decided yet,” he said.

Griffin was a member of the Halifax County High School cross country, wrestling and tennis teams since entering the school as a freshman.

He earned the tennis team’s Most Valuable Player Award in his junior year and won the wrestling team’s Most Valuable Wrestler Award this year as a senior. 

In addition, Griffin was a four-time qualifier for the Northwest Region Wrestling Tournament and qualified for the Northwest Region competition in cross country as both a junior and a senior. 

Griffin was a member of the Comets tennis team that qualified for the Northwest Region Tournament last year and this year. He was a member of the Comets boys tennis team’s number one doubles team that reached the semi-finals of the Western Valley District Tournament last year and this year.

“The big thing,” said Comets tennis, cross country and wrestling Coach David Riddle, “is Gannon had never participated in any of those three sports before his freshman year in high school.

“He worked hard in practice and during the off-seasons to get to where he was by his senior year.”

Other awards presented during Wednesday night’s awards ceremony included:

Class officers – President-BriAna S. Jackson; Vice President-Vincent Logan; Secretary-Briana Pierce; Treasurer-Patrick Barton; Reporter-Bailey Hammond; Historian-Elixis Ward; Sgt.-at-Arms-VaShaun Brandon

Bates Scholarship – Chris Baisch, Sergio Carballo, Ethan Collie, Emily Hubbard, Meagan Thompson

Halifax County National Night Out – Jessica Talley

Halifax County Scholarship to the University of VA – Emily Scott, Julia Scott, Meg Bane

Wind Beneath the Wings, Inc. – Breannia Hamlett, ReneQua McCraw

Halifax Vocational Foundation-D. Henry Harrison Scholarship – Ellys Holding, Briana S. Jackson, Elizabeth Redd, Cameron Reese and Aaliyah Williams

Woodman of the World – History Award – Michael Good

T. Currie Lacks Memorial Scholarship – Tanner Franklin, Briyana J. Jackson

Virginia Sheriff’s Institute Scholarship – Brandon Conner

Carrington-Lanier Scholarship – Aikiera Cameron, Elexis Ward

Business Women’s Association of Halifax County Scholarship – Lindsey Arthur, Emily Hubbard, Allison Irby, Briana S. Jackson, Cameron Reese, Meagan Thompson

Mecklenburg Electric Cooperative Scholarship – Jessica Conner

The Virginia, Maryland  and Delaware Association of Electric Cooperatives Scholarship – Allison Seamster

McDowell Family Scholarship – Aikiera Cameron, Elexis Ward

Averett University Scholarship – Elisabeth Brogden, Brandon Conner, Autumn McFadden, Christian Woicikowfski

Tyler Hunt Memorial Scholarship – Rufus Jeffress, Ryan Yates

Adventurettes Award – Sheraine Claughton

The Pinochletts Award – Sheraine Claughton, Vincent Logan

Sarah Elizabeth Umphlette Bane Scholarship – Ryan Green

Sunnyside Missionary Baptist Association Scholarhsip – Ashley Snead,Kevonna Hughes, Gabriella Lacks

Retail Merchants Scholarship – Ethan Collie, Meredith Day, Seth Elliott, Tanner Franklin, Ryan Green

Alpha Kappa Alpha Scholarship – Aikiera Cameron

Serenity Garden of Halifax County Scholarship – Kayla Cole

Danville Chapter of Delta Sigma Theta Scholarship – Ellys Holding

Little Theatre/Dorothy H. Crews Memorial Scholarship – Honorariums: Ariel Siffert, Haven Simon; HCLT: Dorothy H. Crews Memorial: Elisabeth Brogden, Daniel Haskett

2013 Dixie Boys Baseball-Bernie Varnadole Scholarship – Rufus Jeffress

Virginia Dixie Boys and Majors Scholarship – Rufus Jeffress

Rose Garden Scholarship – Ellys Holding

Tri Delta Club Scholarship – Ashleigh Edmonds, LaShawn Johnson

South Boston Junior Women’s Club Scholarship – Emily Hubbard

DCC Academics Recognition of achievement Scholarship – William Overby

Halifax County Usher’s Union Scholarship – Ashleigh Edmonds, DaShawn Claiborne

Senior Exercise Group Scholarship – Briana S. Jackson, Briyana J. Jackson

Dixie Youth Baseball Scholarship – Cameron Reese

Bethune Alumni Foundation Scholarship – Aikiera Cameron, Chaniqua Pointer

DeAndra S. Barksdale Scholarship – Tyrone Brandon

Dixie Softball Scholarship – Aikiera Cameron

Roger J. Ford Scholarship – Thomas Brooks, Ellys Holding

The Links, Inc. Danville Chapter Scholarhsip – Rufus Jeffress

Lynchburg Chapter of Delta Sigma Theta Scholarship – Briana Pierce

James Madison University Centennial scholars Program – Bailey Hammond

Roderick Lacy Retired Teacher’s Scholarship – Elisabeth Brogden

Marine Recognition – Tumia Marable, Juan Leon, Aaron Little, Boris Pointer, Najee Metz; Distinguished Athlete: Male-Seth Elliott, Female-Cameron Reese; Scholastic Excellence Award-Vatsal Lal; Semper Fidelis Award for Musical Excellence: Wade Woods

Math Award – Michael Good

Union Ruritan Club Scholarship – Jessica Conner

Irvin Oakes Scholarship – Elizabeth Redd, Margaret Redd

JROTC – James Epps, Wendie Humphries

FFA Awards – Morgan Slagle, Jeb Young, Jack Underwood, Rocki Hamlett, Rob Wilson, Amber Taylor, Thomas Bryant, Kent Reese, Chelsey Throckmorton

Halifax County FFA Alumni – Morgan Slagle, Jeb Young

Clark Lovelace Memorial Scholarship – Julia Scott

Business Department Award – Outstanding Business Student: Britany Brandon; Outstanding FBLA Member: Hannah Throckmorton

DAR Scholarship – Michael Good

South Boston Rotary Club- J. Marshall Swanson Scholarship: Britany Brandon; Kenneth Cassada Scholarship: Emily Hubbard

South Boston Speedway/Mattioli Foundation Scholarship – Amber Taylor

Halifax County Public Schools Education Foundation Scholarship – VaShaun Brandon, Britany Brandon, Jennifer Bryant, Stephen Davis, Ashleigh Edmonds, Breannia Hamlett, Emily Hubbard, Briana S. Jackson, Taylor Newsome, Margaret Redd, Ariel Siffert

The Hula B. Moorefield Agriculture Scholarship – Elizabeth Long

The HCPSEF Heritage Festival Motorsports Scholarship – Samuel Wade Whitlow

The HCPSEF Paul Stapleton education and Leadership Scholarship – Meredith Day

The HCPSEF Lester Dillard III Memorial Scholarship – Michael Good

The HCPSEF Halifax County Fair Community Involvement Scholarship – Meg Bane

The HCPSEF Edward Glasscock Memorial Scholarship – Cameron Reese

The HCPSEF Heritage Festival Agriculture Scholarship – Lindsey Arthur, Laura Guthrie, Elizabeth Holland Long, Morgon Slagle

Delta Kappa Gamma Scholarship – Elisabeth Brogden

Latin Award – Michael Good; National Mythology Exam Gold Medal-Emily Scott; Silver Medal-Julia Scott; Bronze Medal: Ashley Wiles

Turbeville Ruritan Club Scholarship – Tyler Dunn

Edmunds Family Endowed Scholarship at UVA – Meg Bane

Hampton Univerrsity Scholarships - Academic Achievement Award: Keziah Cash, LaShawn Johnson; Merit Scholarship: Diamond Robinson

National Merit Recognition – Ashleigh Edmonds

Virgilina Alumni Scholarship – Cameron Reese, Kelsy Williams, Ryan Yates

American Legion Post 8 Citizenship Award – Tayler Mosley, Kent Reese

Science Award – Michael Good

Hall of Fame Scholarships – Chris Baisch, Tyler Dunn, Gannon Griffin, Rufus Jeffress

Band Award – Wade Woods

VA All-State Softball Award – Meg Bane

SCA Officers – President - Meg Bane; Vice President-Tayler Mosley; Secretary-Ravyn Roberts; Treasurer-Jordan Miller; Sgt.at-Arms-Emily Nester; Reporter-Jessica Conner; Historian-Heather Bird

Mid-Atlantic Broadband Scholarship – Julia Scott

Business Squared Scholarship – Christian Woicikowfski

Dr. Bessie Carr Award – Vincent Logan

Halifax Youth Football Scholarship – Christopher Baisch, James Tyler Dunn, Rufus Jeffress

Pamplin Leadership Award – Heather Bird

Parsons Bruce Art Scholarship – Elisabeth Brogden, Ashley Wiles

Early College Scholars – Seth Adams, Lindsey Arthur, Christopher Baisch, Evelyn Bamberg, Mary Bane, Courtney Barker, Patrick Barton, Emily Beadles, Heather Bird, Brianna Boelte, Britany Brandon, Michaela Brandon, Vashaun Brandon, Ceciley Brinn, Elisabeth Brogden, Ebone Brogdon, Jennifer Bryant, Alfred Burkholder, Aikiera Cameron, Sergio Carballo, Keziah Cash, Alina Chaney, Grant Cole, Anissia Coleman, Ethan Collie, Megan Comer, Brandon Conner, Jessica Conner, Jasmyne Crawley, Stephen Davis, Meredith Day, Shania DeJarnette, Jason Dennis, Taylor Dillow, James Dunn, Ashleigh Edmonds, Seth Elliott, Courtney Epps, Victoria Evans, Teja Featherson, Tanner Franklin, Michael Good, Shae Gotte, Ryan Green, Laura Guthrie, Andrew Hamlett, Breannia Hamlett, Matthew Hammond, Tiffany Harrison, Daniel Haskett, Candice Hatcher, Ellys Holding, Edward Holt, Emily Hubbard, Keiona Hughes, Allison Irby, Tiffany Irby, Briana Jackson, Briyana Jackson, Rufus Jeffress, Lashawn Johnson, Vatsal Lal, Jordan Lane, Jacob Lawhorn, Juan Leon, Samantha Lindsey, Vincent Logan, Elizabeth Long, Shereen Massimi, ReneQua McCraw, Autumn McFadden, Haley McKinney,Lauren Milam, Jordan Miller, Kevonna Mitchell, Evin Morrison, Tayler Mosley, William Myers, Emily Nester, Taylor Newsome, Forrest Nunn, Dylon Oliver, William Overby, Ashley Peer, Chaniqua Pointer, Cassie Puryear, Zachary Raney, Amanda Reaves, Elisabeth Redd, Margaret Redd, Cameron Reese, Ravyn Roberts, Miyana Ross, Allen Scott, Emily Scott,Julia Scott, Allison Seamster, Ariel Siffert, Elizabeth Simmons, Haven Simon, Morgon Slagle, Jessica Talley, Larry Taylor, Christina Terry, Christina Thames, Brooke Thaxton, Matthew Thomas, Meagan Thompson, Hannah Throckmorton, Ryan Throckmorton, Gigi Toalongo, Kari Trent, Rebecca Walker, Elixis Ward, Kimber Watts, Ashley Wiles, Aaliyah Williams, Kelsy Williams, Kaitlin Wilson, Tiara Wolford, Victoria Womack, Ikeem Woody, Ryan Yates, Nicholas Zanarini

C. Arthur Ware Scholarships – Heather Bird, Thomas Brooks, Cameron Reese, Kimber Watts, Aaliyah Williams

Tuck Dillard Scholarship – Evin Morrison

Scholarships – Seth Adams – U. of Charleston $4,000, academic $2,000, football $2,000; Chris Baisch – Sheperd University, football - $3,000; Meg Bane – Halifax Women’s Club $750; Alonzo Bennett – Fullerton Jr. College; Britany Brandon – VA Wesleyan Presidential Scholarship $15,500; Cymone Carr – VA Wesleyan Academic Dean Scholarship (4 years) $12,000; DaShawna Cole – Johnson & Wales FCCLA; Benjamin C. Conner – Shenandoah University Academic Scholarship $10,000; Victoria Evans – ODU $24,000; Teja Featherston – Lynchburg College, Hopwood Scholars $13,000, Scholarship Comp. $3,000; Gannon Griffin – Roanoke Valley Wrestling $1,000, Louisiana Pacific Scholarship $1,500; Michael Good – Lee-Jackson Scholarship $2,000; Christina Hamlett – Ferrum College, $16,000; Shereen Massimi – St. John’s University $21,000; Jordan Miller – Halifax Women’s Club $750; Renequa McCraw – Ferrum College $9,000; Kasey Morris – Project Prime $15,000; Evin Morrison – High Point University $32,000; Larry Taylor – University of Denver $48,000; Gigi Toalongo – Bridgewater College – McKinney Ace $16,000, BC Diversity $2,000, VTAG $3100, Grants $6,200; Kimber Watts – Sweet Briar Phi Theta Kappa $2,000

Jefferson Scholars Foundation Finalist Award – Michael Good

Dan River Grant to the University of Virginia – Michael Good

Perfect Attendance – 12th grade-Meagan Thompson; grades 9-12-Vicente N. Serrano; grades 1-12-Matthew W. Hamlett; grades K-12 – Renequa R. McCraw

Swanson Scholarship – Brooke Thaxton

Associates Degree – Lindsey Arthur, Christopher Baisch, Mary Bane, Emily Beadles, Heather Bird, Brianna Boelte, Britany Brandon, Michaela Brandon, VaShaun Brandon, Ebone’ Brogdon, Jennifer Bryant, Aikiera Cameron, Keziah Cash, Alina Chaney, Sommer Chitwood, Anissia Coleman, Ethan Collie, Megan Comer, Brandon Conner, Jessica Conner, Jasmyne Crawley, Stephen Davis, Meredith Day, Jason Dennis, James Dunn, Ashleigh Edmonds, Seth Elliott, Victoria Evans, Teja Featherston, Ashleigh Foster, Michael Good, Shae Gotte, Ryan Green, Gannon Griffin, Laura Guthrie, Andrew Hamlett, Breannia Hamlett, Matthew Hammond, Daniel Haskett, Ellys Holding, Logan Holmes, Edward Holt, Emily Hubbard, Keiona Hughes, Allison Irby, Briana Jackson, Rufus Jeffress, Vatsal Lal, Vincent Logan, Elizabeth Long, Shereen Massimi, Autumn McFadden, Haley McKinney, Jordan Miller, Evin Morrison, Tayler Mosley, Emily Nester, Taylor Newcomb, Forrest Nunn, William Overby, Ashley Peer, Cassie Puryear, Zachary Raney, Amanda Reaves, Margaret Redd, Cameron Reese, Miyana Ross, Emily Scott, Julia Scott, Elizabeth Simmons, Haven Simon, Jessica Talley, Larry Taylor, Christina Terry, Brooke Thaxton, Meagan Thompson, Gigi Toalongo, Elexis Ward,Kimber Watts, Ashley Wiles, Aaliyah Williams, Kaitlin Wilson, Victoria Womack, Ryan Yates, Nicholas Zanarini

Frances Mitchell Best All-Around Female Athlete – Meg Bane

T.C. Watkins III Best All-Around Male Athlete – Gannon Griffin, Rufus Jeffress

 

Principal’s Award – Meg Bane